Funkcjonująca latarnia morska w Jarosławcu


Pływanie po morzu nigdy nie należało do najbezpieczniejszych czynności, więc wymyślono wiele rozwiązań ułatwiających dotarcie do lądu. Właśnie dlatego powstały latarnie morskie, które przez wieki chroniły żeglarzy przed zbłądzeniem pośród morskich fal. Dzisiaj wiele spośród nich nie pełni już żadnej innej funkcji poza byciem zabytkiem oraz miejscem spotkań. Wyjątkiem pośród nich jest wciąż funkcjonująca latarnia znajdująca się w Jarosławcu.

Tak jak wiele innych obiektów tego typu latarnia morska w Jarosławcu znajduje się nad Bałtykiem, chociaż trzeba przypomnieć, iż na świecie zdarzają się latarnie umiejscowione również tuż przy zbiornikach śródlądowych. Wracając jednak do jarosławieckiego budynku nawigacyjnego warto wspomnieć o tym, że budowla zalicza się do grupy jedenastu stacji brzegowych projektu HELCOM. Jej zadaniem jest umożliwienie automatycznego monitorowania ruchu statków w paśmie wód przybrzeżnych. Jest to niebywałe udogodnienie zapewniające większe bezpieczeństwo pasażerom statków. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, iż antena umiejscowiona na latarni ma wysokość pięćdziesięciu jeden metrów. Nie jest to najwyższy obiekt w Polsce (jest ponad trzykrotnie mniejszy od warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki), lecz z pewnością wyróżnia się pośród innych zabudowań Jarosławca. Ponadto obiekt znajduje się pomiędzy latarnią morską Darłowo oraz latarnią morską w Ustce, więc ułatwia to zwiedzanie różnorakich latarni umieszczonych w polskim pasie nadbrzeżnym. Jarosławiec to jednak nie tylko latarnia morska, ale również niezwykłe krajobrazy otaczające miejscowość. Piękne położenie na polskim wybrzeżu sprawiło, że do wsi Jarosławiec przyjeżdżają na wakacyjny nocleg liczni turyści spragnieni kontaktu z morzem. Sprzyja temu doskonale rozwinięta baza noclegowa, która jest dopasowana do możliwości finansowych niemal każdego. Znajdziemy tu zarówno tanie, lecz schludne pokoje dla studentów i młodych rodziców, jak i świetnie wyposażone domki gotowe na przyjęcie nawet kilkunastu osób na raz.

Najbardziej zapadającym widokiem nad morzem jest latarnia morska otoczona falami. Chyba każdy kojarzy liczne pocztówki i obrazy przedstawiające tego typu obiekty. W Jarosławcu latarnia morska stoi na lądzie, jednakże jest równie atrakcyjnym budynkiem, przy którym warto zrobić pamiątkową fotografię dokumentującą pobyt nad Bałtykiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *